Parfüm Notaları ve Parfüm Rehberi

Parfüm Notaları ve Parfüm Rehberi
  • Parfüm notaları nedir?

Parfüm notaları bir parfümü oluşturan farklı katman kokularıdır. Bir parfümün kokusunu 3 temel nota olan üst nota, orta (kalp) nota, dip nota oluşturur.

Parfüm satın alırken denemek isteyip sıktığımızda ilk aldığımız koku üst notadır. Bu nota daha uçucu kokulardan tercih edilir. Parfüm hakkında edindiğimiz ilk izlenim bu notadaki kokulardandır. Kısa bir süre sonra kalp nota dediğimiz katman ortaya çıkar. Üst notaların uçması ile daha belirgin hale gelen notalardır. Parfüm alışverişlerinizde denemenizden sonra bir süre daha bekleyip kalp notayı duyarak karar verilmesi önerilir. Parfümün karakterini ve kokusunu oluşturan temel bileşenler bu katmandadır. Son olarak dip (alt) nota duyulur. Parfümün kurumasından sonra belirginleşir. Kalıcılık kriterlerini bu katman belirler ve aromatik yağ oranları bu katmanın içindedir. Parfümün stabilitesini sağlar.

  • Peki notalarda hangi kokular tercih edilir?

1- ÜST NOTA:

Limon, bergamot, greyfurt, portakal, mandalina, yeşil elma, nane, lavanta, Hindistan cevizi, şeftali, narenciye ve zencefil gibi kokular bu nota katmanı için tercih edilen kokulardır.

2- ORTA (KALP) NOTA:

Yasemin, gül, menekşe, sümbülteber, ylang-ylang, şakayık, tarçın, karanfil, portakal çiçeği, meyve orta nota kokuları olarak sınıflandırılabilir.

3- DİP NOTA:

Sedir ağacı, sandal ağacı, vanilya, misk, amber, çikolata, kahve, paçuli, vetiver, ahşap gibi kokular dip notada yer alan kokulardır.

Yaz aylarında daha çiçeksi, narenciye, meyve kokuları tercih edilirken kış aylarında daha baharat ve odunsu kokular tercih edilmelidir. Yaz aylarında sizler için;

* Divine Desire 

* Madam Amour 

İnviting

önerilirken, kış aylarında öneriler ise;

Golden Glory  

Golden Feel  

MAD Rouge 

yönündedir.

Size en uygun kokuyu öğrenebilmek ve daha fazla bilgi edinebilmek için en yakın MAD Parfüm mağazamızı veya madparfum.com adresini ziyaret edebilirsiniz. LET’S GET MAD!

Etiketler: Mad, Parfüm, Parfüm Notaları, Parfüm Rehberi, Parfüm Orta Nota, Parfüm Kalp Nota, Parfüm Alt Nota, Parfüm Üst Nota
Ağustos 02, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR